O G Ł O S Z E N I A P A R A F I A L N E

O G Ł O S Z E N I A    P A R A F I A L N E

3 Niedziela Wielkiego Postu – 7 III 2021 r.

 1. Jutro Międzynarodowy Dzień Kobiet. Modlimy się za wszystkie niewiasty i życzymy Wam szczęśliwego życia.

 2. W środę Msza św. z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o g. 17:oo.

 3. W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej, którą poprowadzi młodzież o g. 17:oo, po czym Msza św.

 4. W niedzielę Gorzkie Żale z nauką pasyjną o g. 15:oo, po czym Msza św. już bez kazania. Uczestnicy Mszy św. o g. 16:oo powinni przychodzić na g. 15:oo.

 5. Bóg zapłać parafianom za ofiary kolędowe i na kościół: z Bronisławowa, ul. św. Idziego – rodzinie Okoniom; ul. Leśnej – rodzinie Szewcom i Żurawskiej; z Brzeźnia, ul. Wspólnej – rodzinie Paluch i Nagieł, Józefowi Owczarkowi, rodzinie Łużyńskim, Jackowi i Agnieszce Nakoniecznym, rodzinie Otrębskim, Danucie Owczarek; ul. Sieradzkiej – rodzinie Figińskim, pani Barbarze Matusiak; ul. św. Idziego – Urszuli i Bogumiłowi Stasikom; z Krzaków – Józefowi Kaczmarkowi; z Krzaków Przedgórcza – rodzinie Olbińskim, Krzysztofowi i Anecie Kałuzińskim, Elżbiecie i Józefowi Kałuzińskim; z Ostrowa – Wandzie i Witoldowi Kroguleckim, Marioli i Gabrielowi Kaczmarkom, Ewelinie i Krzysztofowi Sowińskim; z Zapola – Agnieszce i Tomaszowi Łodo, Agnieszce i Grzegorzowi Andrychom, Iwonie i Andrzejowi Gołębiom, Halinie i Jarosławowi Owczarkom; z Nowej Wsi – Genowefie i Kazimierzowi Grygom, Ireneuszowi Gołębiowi; z Rybnika – Teresie i Stanisławowi Kamińskim, Joannie i Leszkowi Sieradzkim; z Dębołęki – Irenie Stolarek, Annie i Ryszardowi Karpińskim, Agnieszce i Jackowi Jaworskim; z Gozdów – Sylwii i Dariuszowi Uzarczykom; z Rydzewa – Irenie Kryściak i rodzinie Śledziewskim.

  Ostatnia taca inwestycyjna wyniosła 2.938 zł. Przedziwne i pewnie nie uwierzycie, ale zabrakło 2 zł. na ubezpieczenie świątyni, budynków parafialnych i cmentarza,  bowiem naliczono nam za to 2.940 zł. Dla misjonarzy złożyliśmy 1.150 zł.

 6. Jest jeszcze „Opiekun” z ubiegłej niedzieli oraz nowy nr „Misyjne Drogi”. Polecamy.

 7. Za tydzień, w poniedziałek, będą wywożone śmieci z cmentarza. Bardzo proszę, aby w tym tygodniu wynosić śmieci z grobów, nie czekając na czas przedświąteczny. Prosimy też, aby nie wyrzucać śmieci przy parkanie na końcu cmentarza lecz wynosić do głównej bramy wejściowej.

 8. Nadal tłumaczymy sprawę opłat za miejsce na cmentarzu. 

Miejsce pojedyncze lub podwójne opłacamy po 20 latach od pochówku na kolejne 20 lat. Pomimo, że u nas dotąd nie były brane opłaty za miejsce, przyjęliśmy, że przy okazji pogrzebu miejsca były wykupione na 20 lat. Jeżeli więc od pogrzebu minęło 20 lat, należy dokonać opłatę na kolejne 20 lat. Prawo nie przewiduje opłat na rok czy kilka lat. Jeżeli rodzina ma problemy finansowe, wyjątkowo możemy zgodzić się na minimum 10 lat. Jeżeli ktoś był pochowany 25, 30, 40, czy więcej lat temu, opłatę zaliczymy od obecnego roku na 20 lat licząc do przodu. Jeżeli ktoś był pochowany 15, 10, czy 5 lat temu, uważamy, że opłata za miejsce była wniesiona przy pogrzebie i dopiero po upływie 20 lat od pogrzebu trzeba będzie dokonać opłatę za miejsce na następne 20 lat. Opłata za pojedyńcze miejsce na 20 lat wynosi 200 zł. Za podwójne – 400 zł. Jeżeli rodzina będzie uporczywie unikać należnej opłaty za miejsce na cmentarzu, prawo pozwala zarządcy cmentarza usunąć pomnik i zniwelować grób po upływie 20 lat od pogrzebu. 

Sprawę opłaty załatwiamy w kancelarii parafialnej, gdzie otrzymamy potwierdzenie na piśmie o dokonanej prolongacie.

Przewielebny Księże Proboszczu/Administratorze,

Uprzejmie informuję, że biskup kaliski Damian Bryl udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane od 15 lutego br. do odwołania:

DYSPENSA

Mając na uwadze trwające zagrożenie związane ze stanem pandemii, udzielam, zgodnie z kanonami 87 § 1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane od dnia
15 lutego 2021 r. do odwołania następującym wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie:

 • w podeszłym wieku,
 • z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
 • które czują obawę przed zarażeniem,
 • wszystkim, którzy w wyniku ograniczeń prawnych (np. kwarantanna, izolacja) nie będą mogli uczestniczyć we Mszy św.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w te dni na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem.

Zachęcam osoby korzystające z dyspensy do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

W związku ze zbliżającym się Wielkim Postem, proszę, aby wszyscy którzy mogą, zachowując przepisy sanitarne, uczestniczyli w życiu Kościoła poprzez udział w niedzielnej Mszy św., rekolekcjach i nabożeństwach pasyjnych oraz korzystali z sakramentu pokuty i pojednania.

+ Damian Bryl
Biskup Kaliski

 

 

 

Komentarze są wyłączone.