O G Ł O S Z E N I A P A R A F I A L N E

O G Ł O S Z E N I A   P A R A F I A L N E
18 niedziela w okresie zwykłym – 01.08.2021 r.

1. W środę Msza św. Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o g. 17:oo. Po Nowennie nauka chrzcielna.
2. W piątek święto Przemienienia Pańskiego. Msze św. u nas o g. 10:oo i 17:oo. Jednocześnie jest to pierwszy piątek miesiąca sierpnia. Spowiedź od g. 9:30 (prosimy bardziej dorosłych) i od g. 16:15 (prosimy bardziej dzieci). Nabożeństwo o g. 17:oo przed Mszą św. Do spowiedzi prosimy przychodzić wcześniej, a nie na ostatnią chwilę przed Mszą św., bo będzie jeden kapłan.
3. Chorych w tym miesiącu nie odwiedzamy. Dopiero we wrześniu.
4. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się: Patrycja Kosmala ze Stefanowa Ruszkowskiego, par. Brzeźnio z Kamilem Sularzem, zam. Sójki, par. Klonowa oraz Marlena Drzazga ze Stanisławowa z Jakubem Karpińskim z Rembowa, oboje par. Brzeźnio – zap. pierwsze.
5. Bóg zapłać za ofiary na kościół. Dziękuję bardzo za szczególną ofiarę pani Leokadii Sędzińskiej z Brzeźnia, ul. św. Idziego oraz rodzinie Chudeckim z Brzeźnia, ul. Pogodnej. Ostatnia taca inwestycyjna wyniosła 3.368 zł.
6. Mamy już namalowany obraz Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który tutaj przedstawiam. Ks. Prymas Stefan Wyszyński zostanie wyniesiony na ołtarze 12 września br. Chcemy mieć w swojej świątyni tego wielkiego Prymasa Polski i męża stanu w tym wizerunku. Malarką tego wizerunku jest pani Daria ze Stefanowa Ruszkowskiego – nasza parafianka. Koszt tego dzieła z ramami wyniósł 7 tys. zł. Czekam na ofiarodawców. Może ktoś chciałby w całości ufundować to dzieło wzbudzając szczególną intencję w swojej potrzebie przez przyczynę błogosławionego Ks. Stefana Wyszyńskiego. Niech wiara i odwaga decydują.
7. Jest nowy nr „Opiekun”. Polecam.
8. We wtorek w kościele w Złoczewie o g. 19:oo odbędzie się spotkanie organizacyjne przed pielgrzymką na Jasną Górę. Zapisani na pierwszą pieszą brzeźniowsko-złoczewską pielgrzymkę powinni wziąć udział w tym spotkaniu.

O G L O S Z E N I A    S T A Ł E :

Biskup kaliski Damian Bryl przedłużył czas Komunii wielkanocnej w diecezji kaliskiej do święta Podwyższenia Krzyża Świętego, tj. do dnia 14 września 2021 roku. Przyjęcie Komunii św. wielkanocnej w naznaczonym terminie należy do podstawowych obowiązków katolika wynikających z trzeciego przykazania kościelnego. Zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze tego nie uczynili, aby z żywą wiarą i żarliwą skruchą przystąpili do sakramentu pokuty i duchowo odnowieni przyjęli Chrystusa w Komunii św. 

 1. W sierpniu, z naszego dekanatu złoczewskiego, wyruszy piesza pielgrzymka do Częstochowy. Ubrani w niebieskie barwy – kolor naszej grupy – wyjdziemy z Brzeźnia 10-go sierpnia, po czym w złoczewskim klasztorze Mniszek Kamedułek odprawimy Mszę zawiązującą naszą grupę. Po czterech dniach wędrówki 13-go sierpnia staniemy przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Powrót autokarem 14-go sierpnia.
  W ramach przygotowań do pielgrzymki pragniemy we wszystkich parafiach naszego dekanatu poprowadzić czuwania modlitewne z muzyką i śpiewami. Będzie można wtedy zapisać się do grupy lub dołączyć do niej duchowo pisząc intencję, którą pielgrzymi zaniosą przed tron Matki. W naszym kościele czuwanie już w lipcu.
  Serdecznie zapraszamy wszystkich do wyruszenia na pielgrzymi szlak!
  Więcej informacji na stronie „I brzeźniowsko-złoczewska pielgrzymka na Jasną Górę” na facebooku.

  ks. Piotr Dobrychłop – kierownik grupy
  ks. Fabian Domagalski – ojciec duchowny

 2. Sposób dokonywania opłat za miejsce na cmentarzu jest następujący:
  Miejsce pojedyncze lub podwójne opłacamy po 20 latach od pochówku na kolejne 20 lat. Pomimo, że u nas dotąd nie były brane opłaty za miejsce, przyjęliśmy, że przy okazji pogrzebu miejsca były wykupione na 20 lat. Jeżeli więc od pogrzebu minęło 20 lat, należy dokonać opłatę na kolejne 20 lat. Prawo nie przewiduje opłat na rok czy kilka lat. Jeżeli rodzina ma problemy finansowe, wyjątkowo możemy zgodzić się na minimum 10 lat. Jeżeli ktoś był pochowany 25, 30, 40, czy więcej lat temu, opłatę zaliczymy od obecnego roku na 20 lat licząc do przodu. Jeżeli ktoś był pochowany 15, 10, czy 5 lat temu, uważamy, że opłata za miejsce była wniesiona przy pogrzebie i dopiero po upływie 20 lat od pogrzebu trzeba będzie dokonać opłatę za miejsce na następne 20 lat. Opłata za pojedyncze miejsce na 20 lat wynosi 200 zł. Za podwójne – 400 zł. Jeżeli rodzina będzie uporczywie unikać należnej opłaty za miejsce na cmentarzu, prawo pozwala zarządcy cmentarza usunąć pomnik i zniwelować grób po upływie 20 lat od pogrzebu.
  Sprawę opłaty załatwiamy w kancelarii parafialnej, gdzie otrzymamy potwierdzenie na piśmie o dokonanej prolongacie.

 

DEKRET

                 Wobec poprawiającej się sytuacji zagrożenia związanej ze stanem pandemii niniejszym, zgodnie z kan. 87 § 1 KPK, odwołuję z dniem 19 czerwca 2021 r. dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane udzieloną dekretem z dnia 12 lutego br., l.dz. 388/2021.

Jednocześnie przypominam, że w niedzielę i inne dni świąteczne wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy św. Każdy czyni temu zadość, jeśli bierze udział we Mszy św. gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, w sam dzień świąteczny lub też wieczorem dnia poprzedzającego (kan. 1247 – 1248 KPK).

Zachęcam osoby korzystające dotychczas z dyspensy do odnowienia więzi
z Chrystusem obecnym w Najświętszej Eucharystii poprzez regularny udział we Mszy św. niedzielnej i przyjmowanie Komunii Świętej.

bp Damian Bryl
Biskup Kaliski

Kalisz, dnia 17 czerwca 2021 roku

L.dz. 1385/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.