O G Ł O S Z E N I A P A R A F I A L N E

O G Ł O S Z E N I A    P A R A F I A L N E

2 Niedziela wielkanocna – 11 IV 2021 r.

Dzisiaj rozpoczyna się „Tydzień Miłosierdzia”. Codziennie, do soboty włącznie, po Mszach św. będziemy odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Już od dzisiaj, do przyszłej niedzieli włącznie, będzie wystawiona puszka na „ofiary miłosierdzia”, które przekażemy kilku rodzinom na terenie naszej parafii. Na terenie parafii jest kilka rodzin z młodymi osobami w bardzo ciężkim stanie niepełnosprawności. Dla nich podzielimy złożone ofiary.

 1. W środę Msza św. z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o g. 17:oo.

 2. W piątek Msza św. o Bożym Miłosierdziu z nabożeństwem o g. 17:oo.

 3. W sobotę w naszej świątyni sakrament małżeństwa zawrą Aleksandra Berska z Bartoszem Sibińskim.

 4. Do sakramentu małżeństwa przygotowują się: Anna Krogulecka z Ostrowa z Przemysławem Drożdżalem, oboje par. Brzeźnio; Tomasz Otrębski z Brzeźnia, par. Brzeźnio z Katarzyną Włodarczyk z Brąszewic, par. Brąszewice – zapowiedzi drugie.

 5. We wtorek o g. 12:oo odbędzie się pogrzeb zmarłego +śp. Zbigniewa Lesiaka. A w środę o g. 16:oo zmarłego Stanisława Skorczyńskiego. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…Niech odpoczywają w pokoju…

 6. Bóg zapłać parafianom za ofiary kolędowe i na kościół: z Brzeźnia, ul. św. Idziego – panu Markowi Marciniakowi; ul. Sieradzkiej – Witoldowi i Małgorzacie Łacinom; z Zapola –; z Dębołęki –; z Pustelnika –; z Woli Brzeźniowskiej; – z Ostrowa – rodzinie Rosiakom i Brzęczkom; z Rydzewa – Janowi Rzeźnikowi; z Nowej Wsi – Krystynie Kuśmierek; z Krzaków Brączynno – Tomkowi i Elżbiecie Pustelnikom.

  Za tydzień dam szczegółowe podsumowanie złożonych w ostatnim czasie ofiar

 7. Jest nowy nr „Opiekun” i kilka egzemplarzy „Miłujcie się”. Polecamy.

 8. Dzisiaj po Mszy św. o g. 11:3o spotkanie z rodzicami dzieci komunijnych.

 9. Nadal tłumaczymy sprawę opłat za miejsce na cmentarzu. 

Miejsce pojedyncze lub podwójne opłacamy po 20 latach od pochówku na kolejne 20 lat. Pomimo, że u nas dotąd nie były brane opłaty za miejsce, przyjęliśmy, że przy okazji pogrzebu miejsca były wykupione na 20 lat. Jeżeli więc od pogrzebu minęło 20 lat, należy dokonać opłatę na kolejne 20 lat. Prawo nie przewiduje opłat na rok czy kilka lat. Jeżeli rodzina ma problemy finansowe, wyjątkowo możemy zgodzić się na minimum 10 lat. Jeżeli ktoś był pochowany 25, 30, 40, czy więcej lat temu, opłatę zaliczymy od obecnego roku na 20 lat licząc do przodu. Jeżeli ktoś był pochowany 15, 10, czy 5 lat temu, uważamy, że opłata za miejsce była wniesiona przy pogrzebie i dopiero po upływie 20 lat od pogrzebu trzeba będzie dokonać opłatę za miejsce na następne 20 lat. Opłata za pojedyńcze miejsce na 20 lat wynosi 200 zł. Za podwójne – 400 zł. Jeżeli rodzina będzie uporczywie unikać należnej opłaty za miejsce na cmentarzu, prawo pozwala zarządcy cmentarza usunąć pomnik i zniwelować grób po upływie 20 lat od pogrzebu. 

Sprawę opłaty załatwiamy w kancelarii parafialnej, gdzie otrzymamy potwierdzenie na piśmie o dokonanej prolongacie.

Przewielebny Księże Proboszczu/Administratorze,

Uprzejmie informuję, że biskup kaliski Damian Bryl udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane od 15 lutego br. do odwołania:

DYSPENSA

Mając na uwadze trwające zagrożenie związane ze stanem pandemii, udzielam, zgodnie z kanonami 87 § 1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane od dnia
15 lutego 2021 r. do odwołania następującym wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie:

 • w podeszłym wieku,
 • z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
 • które czują obawę przed zarażeniem,
 • wszystkim, którzy w wyniku ograniczeń prawnych (np. kwarantanna, izolacja) nie będą mogli uczestniczyć we Mszy św.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w te dni na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem.

Zachęcam osoby korzystające z dyspensy do trwania na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

W związku ze zbliżającym się Wielkim Postem, proszę, aby wszyscy którzy mogą, zachowując przepisy sanitarne, uczestniczyli w życiu Kościoła poprzez udział w niedzielnej Mszy św., rekolekcjach i nabożeństwach pasyjnych oraz korzystali z sakramentu pokuty i pojednania.

+ Damian Bryl
Biskup Kaliski

 

 

 

Komentarze są wyłączone.